ÄÄNET PÄÄSSÄNI
Hulluutta vai luovuuden lähde?
Taidenäyttelyn käynnistävä avajaisseminaari 5.6. klo 17 – 19:30 Pertin Valinta -galleriassa Helsingissä ja etänä!
Seminaarin ohjelma:
- Ääniä kuulevien liike Suomessa – miten kaikki alkoi?
(Poliitikko, psykiatri ja kansalaisaktivisti Ilkka Taipale) - Moniääniset taiteilijat -kollektiivi esittäytyy
(Taiteilijoiden esittelyt koordinaattori Henna Paasosen johdolla) - Äänien kuuleminen – mistä on kyse?
(Suomen Moniääniset ry:n toiminnanjohtaja Annika Roihujuuri) - Taide traumaattisten äänien käsittelyssä -kokemuspuheenvuoro
(Sosionomi ja koulutettu kokemusasiantuntija Sini Kirvesmäki)
- Paikan päällä myös:
– Äänetön ääni -bändi esiintyy
– Taidenäyttelyn teosten esittelykierros
Avajaisseminaarissa pääset tutustumaan äänien kuulemisen ilmiöön ja siihen, miten äänien kuuleminen ja taide liittyvät yhteen. Seminaari on maksuton.
Voit osallistua:
- Paikan päällä (Pertin Valinta -galleria, Hakaniemenkuja 2, 00530 Helsinki).
- Tai etänä (ilmoittautuminen etäosallistumiseen 4.6. mennessä: toimisto@moniaaniset.fi )
TAIDENÄYTTELY 5.6. – 28.6.
Moniääniset taiteilijat -kollektiivi murtautuu ulos hulluuden ja sairauden leimoista. ”Kuulemme ääniä ja se on meille merkityksellinen kokemus!”
Äänet voivat olla luovuuden lähde, tapa käsitellä tunteita tai persoonallinen ominaisuus. Taiteilijoiden omat kokemukset äänistä ovat vaikuttaneet näyttelyn teosten syntymiseen. ”Äänimaailmani on värikäs ja iloinen. Voin luoda sen pohjalta ja kommunikoida ihmisten kanssa. Maalatessani tunnen näyttäväni kasvoni ja saavani itselleni äänen”, Henna Paasonen kertoo. Näyttelyssä on esillä maalauksia, grafiikkaa, 3D-kuvia, runoja ja kortteja.
- Taiteilijoiden esittelyt: moniaaniset.fi/taiteilijakollektiivi/
- Taiteilijoiden teoksia: moniaaniset.fi/taiteilijakollektiivi/galleria/
Äänet päässäni -taidenäyttely on esillä to 5.6. – la 28.6.2025 Pertin Valinta -galleriassa, Hakaniemenkuja 2, 00530 Helsinki. Avoinna ke–pe klo 14–18, lisäksi avoinna ja taiteilija paikalla 7.–8.6., 14.–15.6. ja 28.6. klo 11–15.
Musiikkimaalaus -työpajat 18.6. ja 25.6. klo 17–19
Musiikkimaalauksessa on kyse intuitiivisesta, musiikin inspiroimasta maalauksesta, jossa ei ole sääntöjä eikä aikaisempaa kokemusta tarvita. Musiikkimaalaus herättää muistoja ja erilaisia tunteita. Tärkeää on myös yhteisöllisyyden tunne, ilon ja hauskuuden jakaminen. Ohjaajana Moniääniset taiteilijat -kollektiivin taiteilija Henna Paasonen. Työpajan hinta 15 €.
Ilmoittautuminen työpajaan 16.6. mennessä: henna.paasonen@luukku.com
Lisätietoa Äänet päässäni -näyttelystä ja tilaisuuksista:
- Henna Paasonen, taiteilija
044-9738800 / henna.paasonen@luukku.com - Annika Roihujuuri, toiminnanjohtaja, Suomen Moniääniset ry
040 830 9663 / annika.roihujuuri@moniaaniset.fi